Jaka pralka do małej łazienki?

Jaka pralka do małej łazienki?

Trudno sobie wyobrazić życie bez pralki. Kiedyś, gdy pralek nie było, proces prania był pracochłonny, mniej efektywny, a kobiety, bo to one najczęściej zajmowały się praniem, musiały radzić sobie same, bez wsparcia nowoczesnej technologii. Pranie moczono całą noc w wodzie, kolejnego dnia ubrania były dosłownie tarte na tarce w wodzie z mydłem. Kolejnym etapem prania było moczenie ubrań w gorącej wodzie. Tym bardziej należy się podziw gospodyniom tamtych czasów, bo detergentów nie było, a szybkie pranie nie likwidowało lekkich zabrudzeń, ani tym bardziej trudniejszych plam. Dlatego w zasadzie pojęcie szybkiego prania nie istniało.

Pralka, ale nieduża

Pralka – rzecz niezbędna w każdym domu. Tylko co zrobić, gdy łazienka jest mała? Pranie ręczne? Teoretycznie można umieścić pralkę w kuchni. Jednak po pierwsze nie wszystkim taki pomysł się spodoba. Zazwyczaj są to kwestie wizualne – nie wszystkim odpowiada pranie i gotowanie w jednym pomieszczeniu. Po drugie, nie każdy ma na tę pralkę miejsce w kuchni. Nie zapominajmy, że serca coraz większej liczby domowników podbijają zmywarki, na nie też trzeba znaleźć miejsce. By jeszcze zmieściła się tam pralka, kuchnia musi mieć więcej metrów kwadratowych powierzchni. I po trzecie, zapachy. Aromat unoszący się w trakcie gotowania obiadu niekoniecznie będzie współgrał z zapachem płynu do płukania. Niewątpliwym plusem jest mniejsza wilgotność pomieszczenia jakim jest kuchnia. Poza tym w kuchni przeważnie mamy okno, co zwiększa cyrkulację powietrza. Zalety i wady sprawiają, że decyzja musi być podjęta indywidualnie, z uwzględnieniem swoich własnych preferencji. Skupmy się mimo wszystko na pralce w łazience. Na szczęście na rynku dostępne są pralki w wersji slim i super slim.

Jednak łazienka

A więc pozostajemy przy łazience. Małej łazience. Często niewymiarowej. Dobra wiadomość jest taka, że są pralki kompaktowe, które bez problemu zmieszczą się w niewielkim pomieszczeniu, a ilość i jakość prania nie odbiega od prania w tych większych modelach. Minusem jest to, że musimy ją postawić tam, gdzie posiadamy dostęp do poboru wody i zasilania. Wszelkie zmiany miejsca instalacji sieci musimy powierzyć już fachowcowi. Przy wyborze rozmiaru warto uwzględnić dodatkowe centymetry obok pralki, by urządzenie mogło bez przeszkód nie tylko prać, ale i wirować. To w czasie wirowania pralka trzęsie się, a w przypadku mniejszych modeli lub lżejszego wsadu może trząść się bardziej. Innym rozwiązaniem, coraz popularniejszym,  jest pralka w zabudowie. Oprócz kosztów kupna samej pralki musimy dołożyć kwotę, na zabudowę, która musi być wykonana na zamówienie. Może warto rozważyć taką opcję, tym bardziej, że zabudowa oprócz funkcji estetycznej, pełni funkcję praktyczną, ponieważ osoba projektująca taką zabudowę niejednokrotnie uwzględnia dodatkowe półeczki, czy szufladki.

Od góry, czy od frontu?

Posiadamy już miejsce na pralkę, pora na wybór modelu. I tu pada podstawowe pytanie: ładowanie od frontu, czy od góry? To zależy od ilości miejsca, czy mamy jak swobodnie otworzyć drzwiczki pralki, by bez utrudnień włożyć lub wyjąć pranie. Czy mamy możliwość kucania, ponieważ pralki z bębnem od frontu wymagają jeżeli nie kucania to przynajmniej pochylenia się. I kwestia wymiarów. Pralki ładowane od góry są węższe i zazwyczaj głębsze. Te ładowane od frontu są szersze, ale już nie tak głębokie. I jeszcze jedna dla niektórych istotna rzecz. Na pralce ładowanej od góry nie będzie możliwości postawienia suszarki. Ani innych rzeczy, drobiazgów, w wielu łazienkach blat pralki pełni funkcję jeśli nie półki, to przynajmniej pomocnika.

Mała, a pojemna

W małej łazience sprawdzą się urządzenia o szerokości 40-50 cm. A co z pojemnością? Pojemność bębna to ważna kwestia na którą trzeba zwrócić uwagę. Im liczniejsza rodzina, tym waga ubrań, którą możemy uprać w jednym cyklu porania powinna być większa. Singlowi wystarczy ładowność 4 kg, a rodzinie z dwójką dzieci taka opcja zapewne okaże się niewystarczająca. Będzie potrzebna ładowność co najmniej 6 kg. Producenci oferują pralki slim z ładownością nawet do 8 kg. Znów należy docenić technologię i nowoczesne, praktyczne rozwiązania.

Jak bardzo mała pralka różni się od tej pełnowymiarowej?

Jeżeli chodzi o samą jakość prania nie ma tu większego znaczenia, czy pralka ładowana jest od góry, czy od frontu. Podobnie się ma kwestia niezawodności, czy zastosowanych technologii w pralkach w wersji slim. Nawet jeżeli jakiś cykl prania będzie miał mniejszą wagę to wiele modeli dobiera ilość wody do wagi wsadu, dzięki czemu rachunki za wodę nie poszybują bez potrzeby w górę. Liczba programów też nie odbiega od liczby programów dużych pralek, komfort użytkowania jest zatem porównywalny. Klasa energetyczna? Małe pralki potrafią oszczędzać, warto wybierać te w klasie A+++. Przyjrzyjmy się zatem parametrom, ilości wody i prądu jakie zużywa dane urządzenie. Zwróćmy uwagę na ilość obrotów, wybór przydatnych programów, poziom hałasu jakie emituje urządzenie, maksymalną prędkość wirowania, rodzaj silnika, rodzaj sterowania itp.

Kilka rad

Mała łazienka to większa wilgotność i większa kondensacja pary. Czy może to mieć wpływ na pralkę? Okazuje się, że może. Pralka nie lubi wilgoci. Pralki starszej generacji miały więcej elementów, którym wilgoć mogłaby zaszkodzić, ale i modele dostępne obecnie na rynku, a właściwie niektóre elementy pralek, również mogą ulec awarii, gdy pary w łazience będzie za dużo. Wyświetlacz nie lubi pary, ponieważ może ona wnikać do urządzenia. Podobnie przyciski z membrany, elementy blokady drzwi itp. Dlatego warto zadbać o właściwą wentylację łazienki, jeżeli nie ma w niej okna może trzeba zamontować wentylator łazienkowy? A wilgoć możemy kontrolować za pomocą higrometru.

Koszty zakupu

Warto przygotować kwotę 1300-1500 zł na zakup małej dobrej pralki. Za ceną kryje się marka, parametry, klasa energetyczna, pozom hałasu, również design. Pralki o nietuzinkowym designie są droższe, do nas należy wybór, co jest dla nas ważne, czego potrzebujemy i jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup nowego urządzenia. Gdy budżet nie jest imponujący jest dobra wiadomość. Są pralki tańsze, posiadające podstawowe funkcje, a ich ceny zaczynają się przeważnie od 700 złotych.

Zakup przemyślany

Przy zakupie pralki nie kierujmy się spontanicznością. Taką decyzję warto przemyśleć, bo od naszego wyboru wiele zależy. Aranżacja łazienki z nową pralką (mniej lub bardziej udana), hałas (mniejszy lub większy), komfort użytkowania, skuteczność, awaryjność urządzenia itp. Przed zakupem poszukajmy informacji, poczytajmy, może potrzebujemy określonych funkcji, jak na przykład możliwość dodawania prania już po starcie. Albo opóźnienie startu? Odpowiedzi na te i inne pytania szybko doprowadzą nas do…właściwego modelu.

1 thoughts on “Jaka pralka do małej łazienki?

  1. A może zamiast tego zdecydować się na oddanie ubrań do pralni? Ewentualnie umieścić pralkę w kuchni

Comments are closed.