Skuteczna firma budowlana – na co uważać przy wyborze ekip budowlanych?

Skuteczna firma budowlana – na co uważać przy wyborze ekip budowlanych?

Współcześnie wybór profesjonalnej, ale przede wszystkim skutecznej ekipy budowlane to nie łatwe zadanie dla Polaków.  Z uwagi na dynamicznie rozwijający się rynek budowlany, a co za tym idzie dużą ilość firm budowlanych, coraz ciężej w gąszczu ekip wybrać tę najlepszą. Na co należy szczególnie uważać przy wyborze firmy budowlanej? Głównie na fałszywe opinie, które nierzadko w dużych ilościach krążą po internecie. Jest to jeden z nadrzędnych argumentów, dlaczego należy polegać wyłącznie na sprawdzonych opiniach, najlepiej osób, do których mamy pełne zaufanie.

Współczesna firma budowlana – co powinna zawierać umowa z ekipą budowlaną?

Decydując się na szukanie ekipy budowlanej, poza samą wycenę usługi powinny nas zainteresować równie mocno także inne kwestie. Jest to o tyle ważne, że nawet kiedy trafimy na bardzo atrakcyjne warunki, to ewentualne poprawki mogą nas bardzo dużo kosztować. Wówczas sama atrakcyjna cena początkowa okaże się pułapką, z jakiej bez dodatkowych inwestycji będzie ciężko wyjść. Tym samym umowa z firmą budowlaną to ważny aspekt, na który trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę.

To właśnie umowa z przedsiębiorstwem budowlanym jest podstawą do rozpoczęcia współpracy, dlatego powinna zostać sporządzona jeszcze przed zaczęciem prac. Na tej podstawie możliwe będzie egzekwowanie prac, jakie zostaną wykonane, zgodnie z wcześniej ustalonym projektem. Ponadto umowa z firmą budowlaną zabezpiecza przed potencjalną podwyżką cen. Co taka umowa powinna zawierać?

  • Zapis potwierdzający, że wykonawca będzie realizował budowę zgodnie z wcześniej ustalonym planem oraz zatwierdzoną sztuką budowlaną
  • Zapis o terminie oddania poszczególnych etapów budowy, gdzie za nieterminowe i mało rzetelne wykonywanie prac możliwe będzie zastosowanie kar umownych.
  • Zapis o dokładnej realizacji wszystkich elementów, które zostały omówione na początku współpracy.

Skąd wziąć wzór takiej umowy? Obecnie jest to bardzo proste, ponieważ tego rodzaju wzorów umów jest bardzo dużo w internecie. Jeżeli jednak chcemy mieć 100% pewność, że umowa będzie właściwa i wiążąca można zlecić jej napisanie prawnikowi.

Jakie działania podjąć, kiedy ekipa budowlana nie wywiązuje się z umowy?

W obecnych realiach umowa z firmą budowlaną powinna być szczegółowo skonstruowana. Dzięki temu nie będzie niosła nadmiernego ryzyka. Jednak w wielu przypadkach dzieje się zupełnie odwrotnie. Ma to miejsce w momencie, kiedy ekipa budowlana nie wywiązuje się z konkretnych zobowiązań w zakresie umowy. Co można z tym zrobić?

Przede wszystkim należy pamiętać, że umowa nadal obowiązuje. Przecież firma budowlana także zobowiązała się do wykonania określonych prac w ściśle wyznaczonym terminie. Dlatego tez jeżeli warunki nie zostaną wypełnione, to można dochodzić własnych praw na własną rękę oraz zażądać wypłaty kar albo odszkodowania. Dlatego właśnie rzetelna umowa z firmą budowlaną to podstawa udanej współpracy.